Ο Bagnaia νικητής του Ιταλικού grand prix στο San Marino

Ο Pecco Bagnaia κυριάρχησε στο δυνατό Grand Prix του Misano, κερδίζοντας έτσι 4 αγώνες στην σειρά και γράφοντας ένα νέο ρεκόρ στην ιστορία της Ιταλικής εταιρίας.

Το grand prix του San Marino εξελίχθηκε σε αμιγώς ιταλική υπόθεση, με πρωταγωνίστριες τις Ducati και Aprilia. O Jack Miller παρα το ότι κατάφερε να στρίψει πρώτος από την pole position, είχε από κοντά του τους Enea Bastianini, Francesco Bagnaia, Maverick Viñales και Marco Bezzecchi.

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε μόλις με 0.034 χιλιοστά ο Pecco Bagnaia κυριάρχησε με μια σχεδόν αλάνθαστη οδήγηση από την αρχή του αγώνα μέχρι το τέλος! Ο Bastianini τερμάτισε δεύτερος αφού το πάλεψε και αυτός μέχρι το τέλος της γραμμής και δεν δίστασε ούτε στιγμή στις προσπάθειες του να προσπεράσει τον Ιταλό ομόστυαλό του.

Στην τρίτη θέση ένας πάρα πολύ κάλος Maverick Vinales που κερδίζει ένα ακόμα βάθρο με την Aprilia, και που πάλεψε για την νίκη για πάρα πολλούς γύρους! Στην 4η θέση τερμάτισε για δεύτερη συνεχομένη φορά ο Luca Marini με την δορυφορική Ducati VR46, ενώ στην 5η θέση τερμάτισε ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Fabio Quartararo που ξεκίνησε από την 8η θέση αλλα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Fabio Quartararo συνεχίζει να προηγείται κατά 30 βαθμούς στο Πρωτάθλημα από τον Francesco Bagnaia και 33 βαθμούς από τον Aleix Espargaro.

Το αγωνιστικό μας ραντεβού ανανεώνεται για τις 18 Σεπτεμβρίου με το grand prix της Αραγονίας.