O Miguel Oliveira κέρδισε τον αγώνα στην Ινδονησία

Με καθυστέρηση μιάμισης ώρας λόγω μεγάλης καταρρακτώδους βροχής ξεκίνησε ο 2ος αγώνας του παγκόσμιου πρωταθλήματος MOTOGP στην Ινδονησία.

Λόγω της κακής ποιότητας της ασφάλτου όπως σας είπαμε και χθες αλλά και λόγω της βροχής ο αγώνας συντομεύτηκε από τους 27 γύρους στους 20.

Ο Πορτογάλος Miguel Oliveira ήταν ο μεγάλος νικητής του βρόχινου αγώνα ο οποίος ύστερα από μια εκπληκτική  εκκίνηση κατάφερε και πέρασε μπροστά οδηγώντας τον αγώνα από την κορυφή μέχρι και την πτώση της καρό σημαίας. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο εκπληκτικός Fabio Quartararo που αν και ξεκίνησε από την Pole, έπεσε γρήγορα στην 5η θέση.

Fabio Quartararo Indonesia MotoGP 2022

Με ψυχραιμία και υπομονή ο Γάλλος Παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε την επίθεσή του στους τελευταίους 10 γύρους τερματίζοντας στην 2η θέση κατακτώντας μια σημαντική για την συνέχεια του το πρωταθλήματος ενώ το βάθρο έκλεισε ο Johan Zarco με την Ducati Pramac. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Jack Miller που για μεγάλο μέρος του αγώνα ήταν στην 2η θέση, ενώ στην 5η θέση και 6η θέση αντίστοιχα τερμάτισαν τα Suzuki των Alex Rins και Joan Mir.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Franco Morbidelli, που ξεκίνησε από την 15η θέση, ενώ μια μεγάλη μάχη δόθηκε για την 8η θέση με τους Brad Binder (KTM), Aleix Espargaro (Aprilia), Darryn Binder (Yamaha), Pol Espargaro (Honda) και Enea Bastianini (Ducati).

Στη βαθμολογία, πρώτος παρέμεινε ο Enea Bastianini έχοντας πίσω του τους Brad Binder και Quartararo.